Spoločnosť Truma ponúka širokú paletu výrobkov pre obytné autá a prívesy. Produkty Truma pokrývajú tie najdôležitejšie oblasti karavaningu. Spoločnosť DANAX s.r.o. ako autorizovaný partner pre predaj, montáž, záručný aj pozáručný servis ponúka kompletný sortiment:

  • systémy vykurovania,
  • systémy ohrevu vody,
  • plynové príslušenstvo a výbava,
  • klimatizácie obytnej nadstavby,
  • elektrické pojazdy (MOVERY) pre prívesy,
  • elektrické a energetické zariadenia.

Systémy vykurovania

Plynové ohrievače

     

Ohrievače na plynné palivá sú dokonalí spoločníci na cesty. Sú veľmi efektívne vďaka svojej vysokej účinnosti a nízkej spotrebe elektrickej energie. Majú veľmi nízke emisie a sú šetrné k životnému prostrediu. Patria sem produkty Combi 4 a 6 určené na kúrenie a súčasne na ohrev vody, Truma S a Trumatic S a E rôznych výkonov.

Plynové / elektrické ohrievače

          

Tieto ohrievače sú veľmi flexibilné, nakoľko je ich možné používať buď ako elektrické, alebo plynové, ale tiež je možná aj kombinovaná prevádzka. Patria sem Combi 4E, Combi 6E a elektrické prídavné kúrenie Ultraheat.

Combi kúrenie s naftovým horákom

     

Naftové kúrenie combi D6 je veľmi výkonné a pohodlné. Okrem vykurovania je vhodné aj na ohrev vody, podobne ako všetky plynové a elektrické kúrenia Combi. Má rovnaké rozmery ako plynové kúrenie Combi, pričom poskytuje výkon až 6000 W. Zabezpečuje optimálne prúdenie teplého vzduchu. Toto kúrenie získalo veľa ocenení ako od zákazníkov, tak aj od prestížneho časopisu Pro Mobil.


Systémy ohrevu vody

Patria sem bojlery na ohrev vody, ktoré sú buď elektrické, plynové, alebo kombinované. Sú vhodné pre obytné prívesy, obytné autá aj pre lode.


Elektrobojler

          

Je vhodný pre obytné prívesy, obytné autá a tiež pre lode. Majú vynikajúcu izoláciu, ktorá chráni zohriatu vodu pred ochladením, kde je maximálny pokles teploty zohriatej vody o 1 stupeň za hodinu. V prevedení v kombinácii plyn / elektrina sú veľmi efektívne, najmä z hľadiska rýchleho dosiahnutia požadovanej teploty.

V oblasti vodovodného systému majú dôležitú úlohu bezpečnostné ventily - FrostControl z produkcie Truma, ktoré chránia celý vodovodný systém proti zamrznutiu.

Na obrázku je vidieť zapojenie bezpečnostného ventilu FrostControl vo vodovodnom systéme. 


Plynové príslušenstvo a výbava

          

Spoločnosť Truma je lídrom na trhu s plynovými regulátormi. Vyvinula regulátor umožňujúci prevádzku plynových zariadení aj počas jazdy, ktoré majú zabudovaný tzv. CrashSenzor. Regulátory umožňujú pripojiť jednu (MonoControl CS), alebo dve (Duo Control CS) plynové fľaše, prípadne plynovú nádrž. DuoControl má zabudovanú aj indikáciu množstva plynu.

Tieto regulátory sa vyrábajú vo dvoch prevedeniach, zvislom a vodorovnom, podľa potreby pri montáži. Pre zimnú prevádzku majú možnosť ohrevu, aby v nich prúdiaci plyn nezamŕzal. Pred regulátor je vhodné umiestniť do zapojenia plynový filter, ktorý odstráňuje z plynu nečistoty, najmä olej. Prítomnosť oleja v plyne je veľmi nežiadúca, nakoľko zanáša plynové rozvody, spôsobuje problémy s prevádzkou plynových zariadení.


Klimatizácie obytnej nadstavby

     

Truma ponúka dva druhy klimatizácii - strešnú (Aventa) a na zabudovanie (Saphir). Každá z týchto klimatizácii má svoje prednosti aj zápory. 

Strešná klimatizácia Aventa v prevedení Comfort má vynikajúce technické param

etre, pre chladiaci výkon 2400 W má spotrebu elektrickej energie necelých 1000 W. Na prevádzku teda postačuje istenie 4,2 A, ktoré je bežne dostupné v každom kempe. Inštaláciu klimatizácii oboch prevedení znázorňuje obrázok.

Všetky klimatizácie Truma môžu byť napájané z autobatérie cez menič napätia. Pri tomto spôsobe realizácie je však potrebné myslieť najmä na kapacitu a typ autobatérie. Pri použití nevhodnej autobatérie hrozí jej úplné zničenie. Všetky klimatizácie sú vybavené prehľadným diaľkovým ovládaním.


Elektrické pojazdy pre obytné prívesy

Elektrické pojazdy pre obytné prívesy, Movery, sú určené pre uľahčenie manipulácie s prívesom napríklad v kempe, alebo vjazde do garáže a podobne.

Po inštalácii Moveru sa manipulácia s prívesom stáva hračkou. Mover je poháňaný elektromotorom napájaným zo špeciálnej autobatérie (musí byť trakčná, najlepšie gelová). Majiteľ potom môže s prívesom manipulovať prostredníctvom diaľkového ovládania, čo značne zľahčuje situáciu s vhodným umiestnením prívesu najmä v kempe.


Elektrické a energetické zariadenia

Solárne systémy

     

Obľúbené solárne systémy určené k dobíjaniu batérií (podvozku a obytnej nadstavby) sú užitočné najmä v letnom období. Truma ponúka rôzne veľkosti a výkony monokryštalických solárnych panelov.

Panely sú dostupné jednotlivo, alebo v setoch a pripájajú sa elektricej sústave obytného auta, alebo prívesu prostredníctvom vhodného regulátora, ktorý umožňuje nabíjať rôzne typy batérií tak, aby nedošlo k ich poškodeniu.


Palivový článok VeGA

          

Truma prišla na trh s prevratnou novinkou - palivovým článkom na výrobu elektrickej energie spaľovaním plynu. Tento palivový článok dokáže vyrobiť až 6000 Wh/deň.

Spotreba plynu pri výrobe elektriny je 100 g/hod. Palivový článok je riadený inteligentným systémom, ktorý zabezpečuje optimálny nabíjací proces batérií. Z jednej 11 kg LPG fľaše dokáže palivový článok od Trumy vyrobiť až 28 kWh elektrickej energie. Je vhodný pre všetky typy batérií.


Okrem uvedených zariadení Truma vyrába množstvo ďalších, napríklad menič napätia (12V/230V), nabíjacie automaty, zariadenia zamedzujúce úplnému vybitiu batérií, ovládacie a tiež inteligentný riadiaci systém Vicon 2 Bus System.

V prípade záujmu vám radi navrhneme riešenie kúrenia, chladenia, alebo výroby elektrickej energie pre vaše obytné auto, alebo príves. Napíšte nám, alebo zavolajte.