Jarná údržba obytného auta

Jar sa blíži a to je vhodné obdobie pre prípravu auta na ďalšiu sezónu. Kto má možnosť, môže si nechať túto údržbu urobiť alebo si ju môže každý urobiť aj sám. Najvhodnejšie obdobie je, keď celkom prestane mrznúť, aby neprimrzli dvere a okná ku gumovým tesneniam a samozrejme lepšie sa robí keď je dobré a slnečné počasie. Odporúčané prípravky sú na konci článku.

Rozsah prác, ktoré je potrebné (vhodné) urobiť, je nasledujúci:

 • prepláchnuť a vydezinfikovať všetky nádrže na vodu a odpad;
 • nádrž na čerstvú vodu čo najskôr úplne naplniť vodou s pridaním antibakteriálneho prípravku, ktorý udrží vodu čerstvú najmenej 6 mesiacov, ak necháme nádrž prázdnu a vlhkú, v priebehu pár dní sa v nej začnú množiť baktérie;
 • umyť a ošetriť celú karosériu a skontrolovať tesnosť obytnej nadstavby, počas zimných mrazov mohla zamrznutá vlhkosť poškodiť tesnosť;
 • ošetriť akrylové sklá (okná obytnej nadstavby);
 • ošetriť gumové (pryžové) tesnenia;
 • skontrolovať stav vodovodného systému, vyčistiť filter (filtre) v rozvodoch vody;
 • skontrolovať stav a tesnosť plynových rozvodov;
 • skontrolovať a ošetriť servisný priestor a plynový horák chladničky;
 • vyskúšať funkčnosť všetkých zariadení (chladnička, bojler, kúrenie, klimatizácia, hydraulika ...);
 • premerať stav batérie nadstavby;
 • pokiaľ obytné auto, alebo príves, jazdilo v zime, je potrebné skontrolovať a vyčistiť aj podvozok.

 

Vyčistenie a dezinfekcia nádrží

Nádrže vody prepláchneme najprv čistou vodou a následne napustíme vodou s proti-plesňovým a proti-bakteriálnym prípravkom, napríklad Dr.Keddo, ktorý necháme pôsobiť potrebný čas podľa návodu. Po vypustení necháme odpadnú nádrž otvorenú a nádrž na čerstvú vodu opakovane vypláchneme a napustíme čerstvou vodou s prípravkom Certisil. Prípravok Certisil by sa mal pridávať pri každom, alebo najmenej pri každom druhom napúšťaní nádrže na čerstvú vodu. Nádrž na čerstvú vodu majte vždy naplnenú vodou, aj keď je auto odstavené a nikde necestujete. Na dezinfekciu sa dá použiť aj Savo, kvôli jeho agresívnej povahe, ktorá ničí najmä snímače stavu, čerpadlo a ďalšie súčasti rozvodov vody, ho neodporúčam používať. Pre obytné autá sa vyrábajú vhodné čistiace a dezinfekčné prípravky, ktoré sú k týmto súčiastkam šetrné.


Umytie a ošetrenie karosérie

Všetci majitelia obytných áut aj prívesov určite dobre poznajú čierne pruhy stekajúce najmä zo strechy. Tieto "čmuhy" naozaj držia na povrchu karosérie, najmä na lamináte, veľmi dobre a vyčistiť ich je pracné, bez špeciálnych prípravkov dokonca nemožné. Správny postup vyčistenia karosérie a následné jej ošetrenie by mal byť nasledovný:

 • opláchnutie karosérie čistou vodou od prachu;
 • umytie šampónom s následným opláchnutím;
 • vyčistenie čiernych "šmúh" a iných nečistôt špeciálnou čistiacou pastou;
 • umytie šampónom s následným dôkladným opláchnutím;
 • vysušenie povrchu stlačeným vzduchom a jelenicou;
 • ošetrenie karosérie vhodným konzervačným prípravkom, ktorý by mal vydržať celú sezónu.

Ošetrenie okien obytnej nadstavby

Umytím karosérie sú okná zvonku umyté, znútra sú však určite znečistené prachom, masnotou, alebo iným znečistením. Aj keď sú okná zvonku umyté, môžu a zväčša aj sú na nich ďalšie nečistoty a rôzne jemné škrabance. Na dokonalé vyčistenie a ochranu okien obytnej nadstavby nesmieme použiť okenu, ktorá ich zničí, ale používa sa špeciálna leštenka na akrylové okná, ktorá má schopnosť okrem vyčistenia odstrániť aj drobné škrabance.


Ošetrenie gumových a pryžových tesnení a dielcov

Pokiaľ chceme, aby okná a dvere kvalitne tesnili a tesnenia dlho vydržali, musíme ich aspoň raz (lepšie dva krát) za rok vhodne ošetriť. Po umytí a dôkladnom vysušení karosérie natrieme všetky gumové a pryžové tesnenia a dielce glycerínovým prípravkom, ktorý môže byť vo forme tekutiny, alebo spreja. Ošetrenie opakujeme po zaschnutí dva krát. Po aplikácii je okamžite viditeľný účinok, tesnenia "ožijú" a sú oveľa pružnejšie a pevnejšie. Týmto spôsobom je zabezpečená ich dlhá životnosť a funkčnosť.


Rozvody vody

Skontrolujeme batérie, vhodným prípravkom odstránime vodný kameň a vyčistíme filter, v ktorom určite nájdeme množstvo nečistôt. Vodný kameň bude určite na perličoch batérií. Pokiaľ nie je možné perliče vyčistiť, je vhodné ich vymeniť. Optickou kontrolou prejdeme všetky spoje natlakovaného systému, pokiaľ zistíme netesnosť, odstránime ju. Pri kontrole je vhodné sledovať aj stav rozvodných hadíc, najmä či sa niekde nadmerne neopotrebovali oderom.


Rozvody plynu

Rozvody plynu by mal skontrolovať servisný technik. Základnú kontrolu však môže každý urobiť aj sám. V prvom rade je potrebné preveriť funkčnosť zariadení rozvodu - ventily, regulátor, DuoMatic, DioComfort a podobne, podľa toho, čo je v systéme rozvodu zabudované. Následne je dobré každý spoj nastriekať kontrolý roztok (v spreji), ktorý nám prezradí jeho prípadnú netesnosť. Núdzovo je možné použiť silne koncentrovaný saponátový roztok. Ak sú rozvody v poriadku, je vhodné rozobrať a vyčistiť plynové horáky šporáku (variča). Pokiaľ nie je horenie rovnomerné, je potrebné vymeniť trysku, čistenie tejto trysky ne zbytočné, naviac pri prečistení sa väčšinou poškodí.


Chladnička

Je samozrejmosťou, že chladničku čistíme vo vnútri úložných priestorov. Raz ročne je však potrebné ju vyčistiť aj zo zadnej strany, teda v servisných priestoroch. V prvom rade vyčistíme celý priestor od prachu a nečistôt a je potrebné vyliať vodu z nádoby, ktorá zachytáva kondenzát - toto je vhodné urobiť ešte pred zazimovaním, nestane sa však žiadna škoda ak na to zabudneme. ďalším krokom by mala byť kontrola komína, ktorý býva po dlhšom státi znečistený rôznym hmyzom a pavučinami. Pokiaľ komín nie je čistý, spaľovanie je nedokonalé a často sú cítiť spaliny aj vo vnútri obytného priestoru. Nakoniec skontrolujeme zapaľovanie a horenie. V prípade, že sa plameň automaticky nezapáli, alebo je horenie nedokonalé - plameň je žltý, dymí, alebo vybuchuje, je potrebné vyhľadať servis. Tieto opravy radšej nerobte svojpomocne.


Zariadenia - výbava obytného auta

Obytné autá sú vybavené ďalším príslušenstvom - klimatizácia nadstavby, kúrenie, bojler, satelitná anténa, prijímač a televízor, rúra na pečenie, kávovar, mikrovlnka, hydraulické systémy a veľa ďalšieho príslušenstva. Je potrebné kompletne tieto zariadenia preskúšať a všetky závady odstrániť, prípadne si ich nechať odstrániť v servise. V klimatizácii je určite potrebné vyčistiť filtre, ak sú poškodené, treba ich vymeniť. Ak je kúrenie realizované teplovodným systémom, je ho potrebné odvzdušniť. V hydraulických systémoch je potrebné preskúšať tesnosť a doplniť hydraulický olej (ak chýba).

Odporúčané prípravky (odkazy):