Internet v obytnom aute a prívese

V dnešnej dobe sa stáva internet nepostrádateľným pomocníkom nielen doma, ale aj na cestách. Jeho využitie je tak rozsiahle, že často aj niekoľko málo dní bez prístupu do emailovej schránky, banky, alebo k iným zdrojom informácií tvorí pre veľa ľudí problém. Pri cestovaní je naviac možné využiť internet aj na získavanie cenných informácií, napríklad o počasí, dopravnej situácii, kempoch, parkoviskách a podobne.

Existuje samozrejme jednoduché riešenie, pripojenie pomocou mobilného internetu, kde použijeme SmartPhone, alebo použijeme mobilný telefón ako modem, prípadne použijeme počítač, ktorý je schopný priamo komunikovať prostredníctvom mobilného internetu (je možné do neho vložiť SIM kartu). Toto riešenie má však jeden pomerne zásadný problém a tým je cena. Mobilné dáta sú v roamingu neúnosne drahé.


Riešením je použitie satelitného internetu v kombinácii so satelitnou televíziou. Samozrejme kupovať automatické satelitné zariadenie iba kvôli internetu by bol veľký prepych a cena je veľmi vysoká. Pri kúpe automatického satelitného systému pre príjem televízie však stojí za zváženie kúpa systému, ktorý súčasne umožňuje aj pripojenie k internetu.

Satelitný komplet pre príjem internetu obsahuje:

  • automatickú parabolickú anténu s priemerom paraboly 85 cm
  • digitálny satelitný prijímač s dvoma CI slotmi pre dekódovacie karty (napr. SkyLink)
  • iLNB pre príjem TV a rádia a pre príjem aj vysielanie dát
  • digitálny satelitný modem
  • diaľkové ovládanie (2 ks.)

K satelitnému modemu sa pripája počítač prostredníctvom sieťového kábla s koncovkami RJ-45, teda bežného kábla pre pripojenie k počítačovej sieti. Po pripojení modemu k internetu sa na úvodnej stránke zadá heslo pre overenie užívateľa a internet je k dispozícii.

My naviac k uvedenej konfigurácii dodávame a inštalujeme WiFi router, ktorý umožní bezdrôtové pripojenie až do vzdialenosti približne 200 m od karavanu (auta, prívesu) dokonca viacerým užívateľom (počítačom) súčasne. Môžete teda sedieť vonku, na pláži, alebo v neďalekej kaviarni a prostredníctvom prenosného počítača (notebooku, alebo tabletu) browsovať po internete. Samozrejme je vyriešená bezpečnosť bezdrôtového spojenia, takže nie je možné, aby pripojenie využil niekto cudzí. K pripojeniu k internetu tak ako ho montujeme a inštalujeme my, stačí na diaľkovom ovládaní stlačiť jedno tlačítko a do minúty je k dispozícii internet bez nutnosti čokoľvek zapájať.

Varianty prevedení satelitných antén vrátane internetu nájdete v našom internetovom obchode shop.karavan.sk.