Obytné auto alebo príves?

Zrejme je to častá otázka pri rozhodovaní čo kúpiť. Prvý rozdiel je samozrejme v cene, pretože nový obytný príves je možné kúpiť od 12 tis. €  a veľký luxusný príves už aj za 21 tis. €. Tieto ceny sa cene nového obytného auta ani nepribližujú. 

To, čo kúpiť je dané spôsobom, ako chceme auto, alebo príves používať. Pokiaľ je našim cieľom niekde zájsť a tráviť tam väčšinu času na jednom mieste, potom je vhodný aj obytný príves. V opačnom prípade, pokiaľ chceme viacej cestovať, jednoznačne víťazí obytné auto.

Dnešný trend je práve obytné auto, ktoré je vynikajúco vybavené a má väčšie možnosti lepšej výbavy ako obytný príves. Tejto skutočnosti nasvedčuje aj celosvetový trend viditeľný aj v Európe, kde počet predaných prívesov klesá v prospech predaných áut, ktorých predaj aj v súčasnosti narastá.

Obytné auto je aj napriek vyššej cene operatívnejšie, umožňuje rýchle premiestnenie a skutočné cestovanie v zariadenom apartmáne. Prívesy sa využívajú skôr na umiestnenie v peknej lokalite, napríklad pri mori, alebo v horách ako chata, ktorú je možné ľahko premiestniť a mať ju každý rok, prípadne aj v rámci roka v inej zaujímavej lokalite.

Okrem mobility obytné auto predčí príves najmä:

  • veľkou zásobou vody a odpadnou nádržou
  • veľkou chladničkou
  • možnosťou jednoduchej manipulácie
  • možnosťou veľkej garáže
  • možnosťou prevozu skútra, alebo štvrokolky
  • jednoduchým parkovaním aj v centre mesta
  • lepšou výbavou energetickej sebestačnosti
  • možnosť využitia energie motoru podvozku (klimatizácia, alternátor, zvyškové teplo, naftové prídavné kúrenie, ...)
  • rýchle a jednoduché zbalenie a príprava na cestu (napríklad markíza vs. predstan)
  • možnosť využitia príslušenstva a výbavy kdekoľvek na ceste, počas jazdy aj prestávok

Uvedené vlastnosti sú prednosťou, ktorú obytný príves nedokáže poskytnúť.

Výhodou obytného prívesu zase je, že po jeho zaparkovaní je k dispozícii auto, ktoré je možné používať na cestovanie po okolí. Je otázkou, nakoľko je táto skutočnosť užitočná pri cestovaní a častom premiestňovaní.

Dnešné moderné prívesy sú veľmi ľahké a teda ich ťahanie je jednoduchšie a nevyžaduje nijak mimoriadne výkonné auto. Výdobytky techniky zase spríjemňujú jazdu s prívesom, napríklad stabilizátor, ktorý bráni rozkývaniu prívesu počas jazdy, alebo pre manipuláciu s prívesom na mieste je možné využiť tzv. moover, pomocou ktorého je možné príves ovládať pomocou diaľkového ovládania ako hračku (autíčko na diaľkové ovládanie).

Najzávažnejším ukazateľom (faktorom) pre výber auta, alebo prívesu bude teda skutočnosť, či chceme viacej cestovať, alebo sa iba premiestniť na určité miesto a tam tráviť dlhší čas. Samozrejme uvedené platí, ak odhliadneme od ceny, ktorá je u obytného prívesu neporovnateľne nižšia.