eBicykel - šport alebo podvod?

Elektrobicykel je dopravný prostriedok, ktorý umožňuje vykonávať cykloturistiku úplne každému - od detí, cez netrénovaných jedincov, rekonvalescentov po zranení až po dôchodcov vo vyššom veku. Všetci títo dokážu prekonávať pomerne zaujímavé vzdialenosti, ba nerobia im problém ani prevýšenia. Všetci zúčastnení majú zároveň radosť z čistého nesúťažného športu a v každej chvíli úsmev na tvári. 
 
Ako je to možné? Elektrobicykel ponúka niekoľko úrovní pomoci, no nevezie nikoho zadarmo - a ak, tak len veľmi krátko. Tým nám ponúka športový či turistický zážitok bez úmorného výkonu na hranici možností(a často aj za ňou). 
 
Vo všeobecnosti platí, že e-bicykel dopĺňa silu vášho pedálovania o silu elektromotora. Čím vyšší stupeň pomoci, tým jednoduchšie je bicykel rozbehnúť či držať v rýchlosti. Hladiny pomoci sa pohybujú od 25% drobnej výpomoci po 300% turbo nárast šľapacieho efektu jazdca. Podľa toho je hneď jasné, že kto si chce zašportovať - má na to príležitosť. Kto sa chce len premiestniť z miesta na miesto či si len tak "oddýchnuť" pri aeróbnej činnosti, je opäť práve e-bicykel tou správnou voľbou. 
 
Komunitou cyklistov prebehlo veľa polemík o tom, či je e-bicyklovanie efektívnym využitím času, regulérnym športom či dokonca podvádzaním. Testy, do ktorých sa pustili prestížne cyklistické portály s podporou vedeckých tímov dopadli jednoznačne. E-cyklistika ľuďom ponúka podstatne viac ako by ste čakali:
 
1.) Viac zábavy - pri e-cyklistike je zábavné jazdiť po rovine a kochať sa krásou okolia rovnako ako výstup do kopcov, ktorý je radosťou namiesto trápenia. No a zjazd - ten baví azda každého cyklistu
 
2.) Viac jazdy - ak každá fáza vašej trate je rovnako zábavná a ak vám fyzické ale aj psychické sily rýchlo neubúdajú, je to krok vpred. A ak zrazu zistíte, že ste za svoje pravidelné dve hodiny na bicykli stihli prejst dvojnásobnú vzdialenosť, budete mať zo seba výnimočný pocit
 
3.) Viac zdravia - jazda na e-bicykli šetrí kĺby a šľachy na kolenách a členkoch jazdca, ktoré sú pri cyklistike najviac namáhané. Ďaleko zaujímavejší je však poznatok, že nadmerná záťaž pri zdolávaní náročných terénov či prevýšení pri cyklistike je veľkou záťažou na kardiovaskulárny systém. Pri e-bicykli je vďaka podpore elektromotora táto záťaž zmiernená a ostáva pri zdravom aeróbnom pohybe s naopak veľmi pozitívnym vplyvom na srdcovú činnosť
 
Vyrábajú sa 4 typy e-bicyklov:
 
- mestské
- horské
- cestné
- skladacie
 
Najpriaznivejšie ceny elektrobicyklov pri zachovaní najvyššieho stupňa kvality ponúka český výrobca AGOGS. Práve z jeho ponuky pre vás vyberáme po jednom zástupcovi jednotlivých typov:
 
CityLiner CLASS White 
 
 
Je predstaviteľom mestského e-bicykla. Jeho váha je 24,5 kg vrátane batérie. Dojazd tohto modelu je 65 - 85 km v závislosti od podmienok prevádzky a jeho nosnosť je 125 kg.
CityLiner Class je stvorený pre vzpriamenú jazdu po meste, ale vďaka uzamykateľnej vidlici RST Neon s nastaviteľným prepätím pružiny a nastaviteľným odpružením sedlovky je dobre použiteľný aj na výlety po členitejších cestách.
Batérie modelu Class je tvorená lithium-ion článkami SONY® Konion Hi-Power s kapacitou 400Wh, ktoré sa vyznačujú vysokým výkonom v záťaži a obdivuhodnou životnosťou, ktorá predstavuje približne 25 tisíc najazdených kilometrov. Batéria nemá kľúčik a automaticky sa uvedie do spánkového módu, ak sa elektrobicykel nepoužíva (A tým podstatne šetrí svoju kapacitu). Popri základnej kapacite 400Wh možno objednať XL batériu s kapacitou 530Wh pre dlhé trasy.
Elektrobicykel Agogs CityLiner Class je vybavený dizajnovým osvetlením značky Spanninga - predné svetlo navyše s funkciou automatického svietenia podľa úrovne okolitého osvetlenia. Blatníky z odolného plastu sú vybavené reflexným prvkom pre ešte vyššiu bezpečnosť na ceste po zotmení.
 
Max MTB - terénny/horský e-bicykel. 
 
 
Jeho váha je 22,8 kg vrátane batérie, dojazd 60 - 160 km v závislosti od podmienok prevádzky a jeho nosnosť je 130 kg.
 
Nový stredový motor BAFANG Max Drive s fantastickým výkonom a krútiacim momentom až 80 Nm zaručuje naozaj mnoho zábavy. Vysokokapacitná batéria SAMSUNG s kapacitou 700 Wh (18,2 Ah) je nenápadne umiestnená v ráme a vybavená USB výstupom. Nabíjanie batérie je možné vo vnútri aj mimo e-bicykla. Hydraulické kotúčové brzdy Shimano, uzamykateľná vidlica SR Suntour XCR-32 so zdvihom 100mm a športové plášte kolies s protiprieraznou vrstvou zaručujú šantenie v každých podmienkach. Na veľkom stredovom displeji s ergonomickým ovládaním si jazdec ľahko navolí jednu zo šiestich úrovní asistencie.
 
A ešte špecialita - pre jazdu mimo komunikácií je možné na požiadanie zvýšiť rýchlosť motoru na 50 km/h. WooW
 
Cestný e-bicykel GUST
 
 
Tento e-bicykel je ako stvorený na celodenné výlety a dlhé cyklo-turistické trasy. Na výber je z dvoch veľkostí rámov - 19 a 21 palcov, čo je ideálne pre výšku jazdca od 160 do 200 cm. Pre tento model je nevrhnutá špeciálna batéria Panasonic 600 Wh, ktorá je schopná znášať aj vysoké vybíjacie prúdy a teda aj strmé stúpania pri maximálnom výkone motoru - a to kľudne aj 19% stúpanie pri plne zaťaženom e-bicykli. Ovládanie prostredníctvom LCD displeja umožňuje nastavenie 5 stupňov asistencie, sledovanie jazdných štatistík či výkonu motoru a zároveň si cez USB vstup napr. nabíjať telefón. Ktorý cyklista by pohrdol možnosťou previezť sa..?
 
Skladací e-bicykelr SilverGo
 
 
Dvadsať palcové  kolesa, výkonná Li-Ion batéria od SONY s rýchlonabíjačkou, veľmi nízka hmotnosť, možnosť uzamknutia bicykla PIN kódom na displeji a možnosť zloženia za 10 sekúnd - to je nový elektrobicykel AGOGS SilverGo. Pri nosnosti 110 kg a dojazdom 80 km je tento kompakt ideálnym pomocníkom vždy po ruke.
 
Spoločnosť DANAX s.r.o. je partnerom výrobcu e-bicyklov značky AGOGS na Slovensku a všetky modely je možné objednať na info@danax.sk